67 przebadanych osób. Osiem ze  stwierdzonymi zmianami nadającymi się do usunięcia. U jednego pacjenta stwierdzono zmianę nowotworową. Takie są efekty zakończonej właśnie akcji profilaktyki raka skóry przeprowadzonej w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Ze względu na ogromne zainteresowanie pacjentów bezpłatnymi badaniami dermatologicznymi, ZPS przeprowadził je w dwóch terminach, a nie jak pierwotnie zakładano – w jednym. Dodajmy, że badanie dermatoskopowe pozwala na ewentualne wykrycie czerniaka, wyjątkowo groźnego i złośliwego nowotworu. Podczas akcji dermatolodzy dokonują badań polegających na szczegółowym oglądnięciu pod powiększeniem, za pomocą dermatoskopu, znamion barwnikowych, ich kształtu, barwy i symetryczności. Podejrzane zmiany kwalifikują do usunięcia. Badanie znamion szczególnie ważne jest po wakacjach, kiedy skóra narażona była, świadomie lub nie, na intensywną ekspozycję słoneczną.

Zdaniem lekarzy akcja była potrzebna także z uwagi na ograniczoną wiedzę pacjentów na temat czerniaka i zagrożeń spowodowanych nadmierną ekspozycją ciała na słońcu. Spełniła więc cel edukacyjny – podsumowuje dyrektor ZPS Artur Asztabski.