PulsMiasta.com – Najlepsze fotorelacje z Tarnowa!

Tarnów: Łukasz Maciejewski wykładowcą legendarnej „filmówki”

Związanego „od zawsze” z Tarnowem krytyka filmowego i teatralnego, czekają duże zmiany w życiu zawodowym. Od października Maciejewski będzie stałym wykładowcą legendarnej Szkoły Filmowej imienia Leona Schillera w Łodzi, której absolwentami są Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has czy Krzysztof Zanussi. Łukasz Maciejewski będzie prowadził zajęcia na trzecim roku Wydziału Aktorskiego.

„Ta propozycja to spełnienie moich marzeń – podkreśla krytyk. – Będę chciał wprowadzać młodych aktorów do świata kina, opisywać odrębność rzeczywistości filmowej i teatralnej, wspólnie czytać scenariusze, chodzić do galerii, dyskutować o współczesnej plastyce, muzyce i literaturze”.

Łukasz Maciejewski będzie zapraszał na zajęcia do Łodzi znanych filmowców z różnych pokoleń. Udział w spotkaniach ze studentami „Filmówki” prowadzonych przez tarnowskiego krytyka zapowiedzieli znakomici reżyserzy – Krzysztof Krauze, Wojciech Smarzowski, Tomasz Wasilewski, Leszek Dawid i Mariusz Grzegorzek, producent Łukasz Dzięcioł, oraz scenografka Jagna Janicka. Również począwszy od października w stołecznym Collegium Civitas w Warszawie, Maciejewski będzie prowadził zajęcia w nowopowstałej „Szkole Kina”, której dyrektorami są Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, a doradcą merytorycznym Jacek Żakowski. Wśród wielu znakomitych wykładowców (m.in. Anda Rottenberg, Krzysztof Ptak, Michał Komar, Artur Liebhart), Łukasz będzie wprowadzał przyszłych krytyków filmowych, a także animatorów kultury, szefów festiwali i nauczycieli, w tajniki dziennikarstwa.

Maciejewski aktywizuje również współpracę z Małopolską. Poza Centrum Sztuki Mościce, gdzie jest doradcą programowym kina Millennium, stałą współpracę tarnowskiemu dziennikarzowi zaproponował „Małopolski Ogród Sztuki” w Krakowie. Dziennikarz będzie odpowiadał w „MOS’ie” za wydarzenia filmowe, od października rusza tam z cyklem „Nowy Kanon. Rewizje” w ramach którego zaprezentuje zapomniane arcydzieła polskiego kina. Na inaugurację pokazany zostanie „Horror w wesołych bagniskach” w reżyserii Andrzeja Barańskiego (gośćmi Łukasza Maciejewskiego będą reżyser oraz odtwórca głównej roli w tym filmie Jan Frycz), a następnie „Rozmowa z człowiekiem z szafy” Mariusza Grzegorzka.

Łukasz Maciejewski coraz śmielej poczyna sobie również poza granicami Polski. Na ostatnim festiwalu w Karlovych Varach został wybrany przez organizatorów imprezy do grona „Critic Star” na bieżąco oceniających filmy konkursowe, natomiast w lipcu już po raz trzeci z rzędu był kuratorem filmowym festiwalu „Dalla Polonia” w ramach „Isola Del Cinema” w Rzymie. Ukoronowaniem dotychczasowych sukcesów jest zaproszenie Maciejewskiego na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu (jedyna w Ameryce Północnej impreza filmowa kategorii „A”) jako jurora „Fipresci”, organizacji zrzeszającej najważniejszych krytyków filmowych na świecie. W poprzednich latach Maciejewski był jurorem „Fipresci” na festiwalach w Karlovych Varach i w niemieckim Cottbus.

Równocześnie tarnowski dziennikarz bierze czynny udział w większości festiwali organizowanych w Polsce. W ostatnich miesiącach był jurorem na OKFIE w Koninie, Planete Plus Doc w Warszawie oraz na festiwalu „Sami swoi” w Lubomierzu, prowadził warsztaty na festiwalu Kozzi Gangsta, oraz spotkania na Krakowskim Festiwalu Filmowym i podczas Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Tuż po powrocie z Montrealu po raz kolejny weźmie udział w „Hommage a Kieślowski” w Sokołowsku, tradycyjnie też będzie prowadził konferencje prasowe podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Równie ciekawie wyglądają zapowiedzi wydawnicze krytyka na najbliższe miesiące. Pod koniec ubiegłego roku dwie autorskie książki: „Wszystko jest lekko dziwne” – wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem oraz tom „Aktorki. Spotkania”. Obie spotkały się z doskonałym przyjęciem czytelników i krytyki, a „Aktorki. Spotkania” dodatkowo stały się jednym z największych bestsellerów w swojej kategorii. Zainteresowanie „Aktorkami” zresztą nie mija – dziesięć miesięcy po premierze wciąż ukazują się entuzjastyczne recenzje, a w księgarniach pojawił się właśnie kolejny dodruk książki.

Tymczasem na rynku ukazały się dwie kolejne prace zbiorowe z udziałem Łukasza Maciejewskiego – tom „Polskie piśmiennictwo filmowe”, oraz „Konrad Eberherdt” – monografia jednego z najwybitniejszych polskich krytyków. To już dwudziesta szósta książka w dorobku krytyka. „Pracowite, szczęśliwe życie. Pasja jest moją pracą, nie mogłem obrać lepszego modelu życia” – podkreśla tarnowianin.

Źródło: ŁM / Fot. Janusz Gąciarz