Tarnowskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na wystawę ”White Power” fotografie Anny Bedyńskiej, tegorocznej laureatki konkursów Grand Press Photo i World Press Photo. Wernisaż odbędzie się 4 grudnia w Galerii TCK o godzinie 18.00. White Power to cykl fotografii prezentujących portrety osób będących albinosami.

Jest mnóstwo odsłon piękna. Z okładek i stron magazynów spoglądają na nas twarze osób, które często zostały poddane wielogodzinnym zabiegom upiększania przez makijażystki i stylistyki, potem zdjęcia ulegają jeszcze „idealizacji” w komputerze. Właściwie nie wiadomo czym jest to, na co w efekcie końcowym spoglądamy. Ja chciałabym pokazać prawdziwe, szczere piękno! Piękno, które nie zawsze wszyscy potrafią dostrzec. A przede wszystkim pokazać je osobom, które nie wierzą w siebie, we własną urodę. Na co dzień żyją na marginesie, w cieniu, również dosłownie, a ja chciałam wyciągnąć ich z „ukrycia”, postawić właśnie „w święte jupiterów”, których na co dzień tak unikają.

Albinizm wywołuje gen recesywny przekazywany osobnikowi przez oboje rodziców. Nosicielami tego genu mogą być osoby nie będące albinosami. Na świecie średnio 1 osoba na 20 tysięcy cierpi na pewien rodzaj albinizmu, ale nosicielem tego genu może być nawet co 70 człowiek. W wyniku braku pigmentu  ich ciało, włosy i oczy pozbawione są koloru, a w konsekwencji albinosi są bardzo wrażliwi na działanie promieni słonecznych, szybko reagują stanami zapalnymi skóry. Ponadto albinizm wiąże się z poważnymi problemami ze wzrokiem połączonymi z oczopląsem, światłowstrętem i astygmatyzmem.

W niektórych wierzeniach afrykańskich albinosów uważa się za wcielenia duchów zmarłych, istnieje też przesąd, że części ciała albinosów mają magiczną moc, która może przynieść szczęście posiadaczowi amuletów czy eliksirów sporządzonych z części ciała albinosów. Stało się to powodem prześladowań tej społeczności, z morderstwami włącznie na całym szlaku: Tanzania-Zambia-Kongo-Kamerun-Nigeria.

W Polsce albinosi nie są stowarzyszeni w żaden sposób, nie istnieje fundacja, dzięki pomocy której rodzice, którym rodzi się dziecko albinotyczne mogą uzyskać pomoc profesjonalistów i wsparcie. Nikt nie wie ilu ich jest w Polsce, dlatego dotarcie do nich, znalezienie moich bohaterów, było jak szukanie igły w stogu siana.

Nagroda World Press Photo to najbardziej prestiżowa nagroda dla fotografów. Jedno ze zdjęć z cyklu White Power, zatytułowane Zuzia, zostało zauważone przez tegoroczne jury konkursu i nagrodzone w kategorii Portret Inscenizowany. Także na prezentowanej niedawno, na przełomie października i listopada w Galerii TCK pokonkursowej wystawie Grand Press Photo 2013 znalazło się to zdjęcie wyróżnione w kategorii Portret sesyjny.

Na wystawę „White Power” składa się kilkanaście zdjęć, w dużych formatach, a jej ekspozycja potrwa, od 5 grudnia 2013 r. do 4 stycznia 2014 r. Galeria TCK czynna codziennie (z wyłączeniem świąt i niedziel), w godzinach 10.00 – 18.00. Bilety w cenie 1 zł. W soboty wstęp wolny.