PulsMiasta.com – Najlepsze fotorelacje z Tarnowa!

Porady: Czy antyperspiranty bez aluminium są bezpieczniejsze?

image

Który składnik dezodorantu odpowiedzialny jest za zapobieganie poceniu się i neutralizację nieprzyjemnego zapachu potu? Przeważnie są to niebezpieczne i niezdrowe dla organizmu sole aluminium.

Jaka jest różnica pomiędzy dezodorantem a antyperspirantem?

To, jak bardzo pocimy się i jaki zapach wydzielamy, jest kwestią indywidualną. Wpływ na to mają nasze geny, przemiana materii, płeć, wiek oraz to, co jemy. W walce z poceniem stosujemy dezodoranty albo antyperspiranty w formie spreju, sztyftu czy kremu. Czym się one od siebie różnią? Zadaniem tego pierwszego jest maskowanie nieprzyjemnego zapachu powstałego w skutek rozkładu potu na powierzchni skóry przez znajdujące się na niej drobnoustroje. Rolą antyperspirantów jest ograniczenie wydzielania potu przez gruczoły potowe poprzez stworzenie bariery blokującej ich ujścia. W przypadku większości antyperspirantów bariera ta powstaje wskutek działania zawartych w nich związków glinu, czyli soli aluminium w połączeniu z komórkami naskórka. Można ją usunąć myjąc pachy mydłem, po jakimś znika również sama.

Dlaczego lepsze są dezodoranty bez aluminium?

Jednak w ostatnim czasie pojawiło się wiele głosów, że kosmetyki zawierające w swych składach sole aluminium mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Istnieje coraz więcej dowodów na związek pomiędzy stosowaniem zawierających je preparatów, a zwiększonym prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwory piersi. Inne badania wykazały, że wielokrotne, miejscowe stosowanie antyperspirantów, zawierających w swych składach związki aluminium, może doprowadzić do powstawania miejscowych reakcji toksycznych. Wprawdzie przenikanie glinu przez skórę jest znikome i nigdy nie zostało udowodnione, ale należy on do grupy pierwiastków balastowych, czyli takich, które ulegają akumulacji w organizmach żywych. Dlatego lepiej szukać alternatywy dla zawierających go kosmetyków. Dezodorant bez aluminium zazwyczaj wytwarzany jest na bazie dobroczynnych minerałów, tak jak produkt marki Garnier. Jeśli nie zawiera również parabenów, używanych w celu przedłużenia terminu ważności kosmetyku, to zmniejsza to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych po jego zastosowaniu.

Czytajmy etykiety i wybierajmy zdrowe kosmetyki. Warto dobrze się zastanowić, zanim użyjemy kolejny raz dezodorantów i innych preparatów z zawartością soli glinuZdrowie jest bezcenne, dlatego w trosce o nie wykluczmy aluminium z naszej kosmetyczki i półek w łazience.